\
Jak działa pług śnieżny

Zasada działania pługu śnieżnego



Pług śnieżny to urządzenie przeznaczone przeważnie do montażu w pojeździe, które przeznaczone jest do usuwania śniegu i lodu z powierzchni zewnętrznych, zazwyczaj tych służących do transportu. Mimo, iż termin ten jest często stosowany tylko w odniesieniu do pojazdów, coraz częściej pojawiają się urządzenia oddzielne, zwłaszcza w obszarach, gdzie co roku spada duża ilość śniegu.

Pług śnieżny działa za pomocą lemiesza, które pcha śnieg na bok lub na wprost, czyszcząc go z jakiejś powierzchni. Nowoczesne urządzenia mogą zawierać wiele nowoczesnych technologii do wykonywania swojej pracy. Istnieją także systemy wspierające dokładne pozostawanie na drodze, który nazywa się z angielskiego „Global Positioning System”. Wykorzystywane są także wskaźniki refleksyjne oraz kamery termowizyjne do zoptymalizowania pracy.

Na chodnikach i wąskich alejkach wykorzystywane są małe pługi zamontowane do ciągników (kołowych i gąsienicowych), które obecnie najczęściej wykorzystywane są w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Polska powoli przyjmuje te standardy, jednak wysoka cena urządzeń jeszcze odstrasza ludzi do ich prywatnego zakupu.

Pierwsze pługi śnieżne pojawiły się w połowie XIX wieku w Stanach Zjednoczonych, gdzie zaczęto wykorzystywać pługi wykonane z drewna. Wraz z pojawieniem się samochodu wielu wynalazców zaczęło jednak doskonalić pług śnieżny. Dostosowywano również urządzenia do lokomotyw kolejowych, które obecnie często mają przymocowane urządzenie z przodu. Pierwszy pług śnieżny który wykorzystywał silnik parowy został opracowany w 1913 roku przez firmę „Good Roads Machinery” w amerykańskim stanie Pensylwania. Jego zadaniem było odśnieżanie zatłoczonych ulic Nowego Jorku. Właśnie ten pług śnieżny jest uznawany za pierwsze, nowoczesne urządzenie tego typu w historii ludzkiej, chociaż konne wersje tej maszyny były już używane wcześniej, bo w 1878 roku. Obecnie urządzenia te produkowane są przez wiele firm na całym świecie i dostępne są dla różnego rodzaju pojazdów.